| Jak na němčinu. Rady, které usnadní první krok

Jak na němčinu v dospělosti

 

První krok je ten nejtěžší.  Pro každého. Proto jsme pro Vás připravili několik rad a odpovědí na otázky, které dospělí obvykle řeší. Usnadní Vám udělat první krok a pomohou, správně se rozhodnout.

 

Rada č.1

Nepřemýšlejte o kurzu jako o dlouhodobé povinnosti.

Zapomeňte na to, jak jste se učili cizí jazyky ve škole. Že to trvá dlouho. Zcela zbytečně se touto myšlenkou brzdíte.

Podívejte se na kurz jako na obyčejný kroužek, třeba fotografický, hrnčířský nebo řezbářský. Za dva měsíce se něco naučíte, posunete se dál. Co bude následovat, o tom nepřemýšlíte. Prostě uvidíte.

Jazykové kurzy mohou fungovat úplně stejně. Navíc v němčině není potřeba učit se roky, abyste se bez problémů domluvili.

Rada č. 2

Nemějte z němčiny strach. Zůstaňte na povrchu a nebádejte nad detaily.

Němčina a čeština se v mnohém podobají. Proto se německy učíme relativně snadno.  Minimálně daleko snáz, než jiné národy. Vše je jen otázka způsobu a obsahu výuky.

Problémy s železnou pravidelností nastávají v okamžiku, kdy se začneme příliš zabývat detaily německé gramatiky. Z lektorské praxe víme, že osoby, které nejvíce gramatiku řeší, hovoří s největšími obtížemi. Naopak ti, kteří o ní „nechtějí slyšet“, jazyk začnou velmi rychle používat přirozeně a bez typických problémů. 

Běžný dospělý nemusí znát všechny detaily. Abyste se samostatně domluvili potřebujete umět pouze pár věcí. A v těch je němčina krásně nekomplikovaná.

Důvěřujte proto specialistům. Školy specializované na jeden jazyk mají vyzkoušené, co pro daný jazyk funguje a co ne. Staví na jazyku a jeho výuce svou existenci i reputaci.   

 

Rada č. 3

Myslete na sebe, buďte egoističtí.

Pamatujte, že každý dospělý je unikát.  Bez ohledu na to, že mnohé máme společné, každý má jiné zájmy, zkušenosti, charakter.

Ve výuce se vyplatí myslet na sebe. Pokud to jen trochu jde, učte se to, co potřebujete a co zajímá Vás. Cílená výuka baví a přináší mnohem lepší výsledky, ale také pomáhá u výuky setrvat. Evidentní pokroky motivují učit se dál.

Cíleně se můžete učit i v jazykovém kurzu. Neváhejte proto jazykové škole říci, co se chcete učit. Pamatujte na to, že v dospělosti se rozhodujete Vy.

 

Rada č. 4

Potřebujete-li se ještě učit základy, volte individuální kurz až jako poslední možnost

Individuální výuka je náročná a aby byla dlouhodobě úspěšná, vyžaduje vynikajícího, zkušeného lektora, velkou dávku sebedisciplíny a samostatné domácí přípravy. Během lekce totiž musíte neustále reagovat, být ve střehu, nemáte možnost si oddechnout, inspirovat se druhými.  

Jakmile ale máte pevné základy, je individuální konverzace s rodilým mluvčím ideální příležitost si popovídat a němčinu procvičit.    

 

Rada č. 5

Věnujte pozornost výběru školy, a pak už si nelamte hlavu tím, co umíte nebo neumíte, jaký kurz zvolit. Neřešte, kdy se kurzy konají a jaké.  

Tyto úvahy Vás vedou pouze k tomu, že budete tak dlouho zvažovat, až nakonec řeknete „nejde to“. Zdůvodňují, proč to nejde. A taková zdůvodnění přicházejí vhod.

Opět myslete na sebe a nechte doporučení na profesionálech, kteří přesně vědí, co který kurz umí a pro koho je vhodný. Je i v jejich zájmu, aby Vás zařadili do správného kurzu, aby Vám výuka šla a bavila.

Zamyslete se, kdy by se Vám výuka nejlépe hodila, kdy míváte čas. To sdělte jazykové škole. Je na nás, abychom Vám nabídli vhodný kurz. Možná nezačnete druhý den, ale nejtěžší první krok budete mít za sebou.

Pomohli Vám rady nebo stále váháte? Zkusit se učit německy s námi. Vstupní kurz trvá pouhé 2 měsíce a pak prostě uvidíte…

Chci si vyzkoušet němčinu s vámi:

1 + 12 =

Odesláním formuláře nám zasíláte své osobní údaje, abychom Vám mohli poskytout informace o nabídce našich kurzů. Údaje budou použity pouze pro tento účel. Více se dočtete zde.